logoPOlogoPlogoEPL

logoPO

 

Europarlament i kandydaci.

Wybory do VIII kadencji Parlamentu Europejskiego już niebawem. W Polsce możliwość decydowania o składzie tego organu będziemy mieli 25 maja 2014 roku. Podobnie jak w poprzednim okresie mamy do obsadzenia 51 mandatów.

Kto startuje do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku? Dowiemy się już niebawem, ponieważ partie polityczne powinny podać do publicznej wiadomości nazwiska kandydatów na europosłów, najpóźniej na sześć tygodni przed wyborami. Jednak już teraz niektóre ugrupowania tworzą i udostępniają informacje, na temat tego kto wystartuje do Europarlamentu. Według aktualnych zapowiedzi składy wszystkich partii poznamy najpóźniej do końca marca.

W tym roku wyjątkowo podkreśla się rolę parytetów i udziału kobiet na listach wyborczych. Wprowadzono też nowe zasady dotyczące umieszczania przez partie polityczne nazw i w miarę możliwości logotypów partii europejskich na kartach do głosowania. Podczas kampanii przedwyborczej, partie polityczne z danego kraju mają obowiązek podać do informacji obywateli, do jakiej europejskiej partii należą i kogo proponują na przewodniczącego Komisji Europejskiej.